List z Warszawy
5 października 2022 o godz. 19:00
Warszawa
- woj. MazowieckieTeatr Palladium, ul. Złota 9
W pakiecie z biletem w konkretnej kategorii cenowej można nabyć piękny dwupłytowy album z piosenkami z musicalu.
Historię odczytujemy zwykle wielotorowo. Konteksty, fakty, ich analiza, obciążone są subiektywnym bagażem doświadczeń, przekonań, sympatii i antypatii. Kiedy do głosu dochodzą stereotypy i górę nad prawdą bierze ksenofobiczne zaślepienie, trudno o konsensus. Ale gdy wygrywa dialog, wygrywa prawda. "List z Warszawy", musical autorstwa znakomitego trębacza, jazzmana i kompozytora - Garego Guthmana oraz dramaturga Domana Nowakowskiego, porusza się po całej przestrzeni tego, co wspólne i różne dla nas: Polaków i Żydów.
Jak mówią jego twórcy - w każdej kłótni, w każdym sporze, istnieją co najmniej dwa, przeciwstawne punkty widzenia, a prawda często leży mniej więcej "w połowie" poglądów strony przeciwnej. Bywają zatem sytuacje, w których wszystkie racje są zasadniczo słuszne i to w tym samym czasie. Którą rację wybrać w takiej sytuacji? Która prawda bliższa jest prawdzie obiektywnej? I czy w ogóle taka prawda istnieje?
Musical "List z Warszawy", to efekt ponadrocznej pracy amerykańskiego żyda i polskiego katolika. Poprzez słowa i muzykę odkrywają oni zapomniane prawdy i odkłamują narosłe przez lata stereotypy. Autorzy szukają tego, co wspólne, przechodząc ponad barierami, a zaskakujący rozwój akcji, sprawia, że widz nigdy nie jest pewien, co wydarzy się za chwilę.
W musicalu twórcy przypominają także kilkusetletnią historię Polski, przywołując okres zwany Paradiso Judeorum - Żydowskim Rajem, w którym nasi starsi bracia w wierze czuli się swobodnie, korzystając z niezależności i tworząc własną, unikalną kulturę. Światy osobne, a jednak przenikające się, czerpiące wszak z tego co wspólne: z nauki Starego Testamentu.
"List z Warszawy" jest dziełem wybitnym, prowokującym nie tylko do myślenia, ale i wzajemnego zrozumienia. Temat tego musicalu, podjęty przez jego twórców, wywarł na mnie duże wrażenie - pisze Naczelny Rabin Polski Michael Schudrich. W podobnym tonie wtóruje mu profesor Szewach Weiss, wielki przyjaciel Polaków, głoszący od dekad prawdę o wkładzie naszych rodaków w ocalenie Żydów w czasie II wojny światowej: Wierzę, że przedsięwzięcie artystyczne - musical zatytułowany "List z Warszawy" - odpowiada na potrzebę stworzenia dialogu służącego wzajemnemu porozumieniu między Polską, a społecznością żydowską całego świata."
Umiejętność dyskusji, mądrego prowadzenia sporu, może być tak samo trudna, jak i piękna. Dyskusja o tym, co nas łączy, to dyskusja nadziei. Spektakl "List z Warszawy" nie pozostawi nikogo obojętnym.. Pobudzi najwrażliwsze struny u każdego z widzów, zmuszając do głębokiej refleksji. W końcu taka jest rola sztuki.
Abey - nowojorski prawnik przyjeżdża do Warszawy, aby zająć się sprawą własności kamienicy swojej babci Sary. Nie spodziewa się, że wyprawa do jej rodzinnego miasta spowoduje zmierzenie się z tajemnicami rodzinnymi. Przewodniczką Abeyego po współczesnej Warszawie będzie piękna Alicja - młoda aktorka i córka dyrektora teatru działającego w spadkowym budynku a w odkrywającą rodzinne sekrety podróż w czasie zabierze go tajemniczy "duch kamienicy".
OBSADA:
Babcia Sara - Agnieszka Kurowska
Hanna - Izabella Bukowska
Abey - Piotr Bajtlik
Alicja - Sasha Strunin
Dyrektor - Dariusz Kordek
Mojsze - Piotr Cyrwus
Młoda Sara - Małgorzata Kozłowska
Kazik - Przemysław Niedzielski
Marek- Sławomir Mandes
Zespół Muzyczny Pod Kierownictwem Garego Guthmana - Fortepian
Paulina Atkańska - Keyboard
Mateusz Kaszuba - Keyboard
Rafał Łępa - Keyboard
Mateusz Dobosz - Gitara basowa, kontrabas
Cezary Konrad - Perkusja
Muzyka i teksty piosenek - Gary Guthman
Libretto - Doman Nowakowski / Gary Guthman
Tłumaczenie i adaptacja piosenek - Doman Nowakowski
Reżyseria i światła - Natalia Kozłowska
Scenografia i kostiumy - Paulina Czernek
Choreografia - Bartosz Figurski
Współpraca przy kostiumach - Anna Puchalska
Konsultacje wokalne - Agnieszka Hekiert
Projekt plakatu - Andrzej Pągowski
Inspicjent - Urszula Hajdukiewicz
Produkcja - Fundacja Musica Docet / Fundacja otokultura.org
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu "Muzyka", realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.
Szalone nożyczki - czyli kto zabił
Reż. Olaf Lubaszenko
Prezent Urodzinowy - Teatr Capitol
Koncert Przy Świecach w Sali Koncertowej Fryderyk
Prezent Urodzinowy + Potańcówka
Kasprzykowski, Arciuch, Opania, Fidusiewicz
Rodzina w sieci, czyli polowanie na followersów - Teatr Kamienica
Z Wiednia na Broadway
Koncert Przy Świecach w Sali Koncertowej Fryderyk
Zostaw nam swoje dane, a natychmiast poinformujemy Cię, jak tylko nowe wydarzenie pojawi się w sprzedaży!