DAISI _ Serce Gruzji w sercu Europy
17 marca 2022 o godz. 19:00
Koszalin
- woj. ZachodniopomorskieFilharmonia Koszalińska, ul. Piastowska 2
Stanowy gruziński zespół pieśni i tańca "DAISI". W kwietniu w Polsce odbędą się wspaniałe koncerty zespołu tańca gruzińskiego "DAISI".
DAISI to przykład genialnej symbiozy tańca i muzyki, ognistych rytmów i unikalnej gruzińskiej polifonii. Bez względu na to, gdzie na świecie pojawiają się artyści tej tętniącej życiem społeczności twórczej, widzowie nie mogą wyjść z podziwu dla umiejętności i wyrafinowania ruchów, które oddają charakter i duszę Gruzinów. Publiczność będzie miała okazję zobaczyć i usłyszeć wokalne i choreograficzne występy "DAISI" na żywo. Będzie to niezapomniane spotkanie, podczas którego goście podejmą się opowiedzieć nie tylko o starożytnej i bogatej historii wielkiego ludu, ale także o jej współczesności.
Zespół "DAISI" powstał w 2008 roku i przez swoje energetyczne i dopracowane do perfekcji występy z miejsca zyskał ogromną sympatię i uznanie widzów. Zespół koncertował już we Włoszech, Rumunii, Bułgarii, Grecji, Turcji, USA, Niemczech, Francji. "DAISI" to bardzo młoda grupa taneczna, której pełne ognistego, gruzińskiego temperamentu tańce doprowadzają widzów do szaleństwa. To nie jest nawet taniec ale lot, huragan na scenie, żywiołowa magia Gruzji. Niebezpieczne tańce wśród iskier z szabel i sztyletów latających nad sceną ludzi - wszystko jest prawdziwe. Pasja, niesamowita szybkość, dokładność i siła. Wizytówką zespołu "DAISI" jest taniec na palcach bez użycia baletek. To słynny ruch choreograficzny, który wymaga od tancerza najwyższych umiejętności. Są jednym z niewielu zespołów, który ma w swoim repertuarze tę niezwykle wymagającą technikę tańca. W 2017 roku zespół "DAISI"wziął udział w programie talentów "Mam Talent" w telewizji TVN gdzie z sukcesem dotarł aż do półfinałów. Jurorzy Mam Talent byli zgodni, że tańce prezentowane przez zespół "DAISI" w pełni oddają duszę Gruzji.
"Genialny, bardzo charakterystyczny występ. Tancerze pokazali niesamowitą energię, niezrównaną technikę i równowagę. To było idealne. To był charakter Gruzinów, ich duszy i serca "- powiedział jeden z członków jury. Szczególnym uznaniem jury obdarzyło jeden z tańców o nazwie "Zetsa". Opowiada on o niezwykłej, niespożytej sile i potędze kobiety. Sile, która potrafi nawet zatrzymać wojnę. "Ognisty, najbardziej skomplikowany gruziński taniec" - jak podsumowało to jury. Wszystkie występy zespołu "DAISI" w programie "Mam Talent" określono malowniczo i poetycko "głosem gruzińskiej ziemi"
Program
Taniec to w nim najlepiej objawia się dusza ludu: jego temperament, usposobienie i wyobrażenia o pięknie. Wykonawcy w strojach ludowych pokażą zarówno powolne tańce okrężne, jak i charakterystyczną żywiołąwą lezginkę. Magia, piękno i plastyczność współczesnego tańca gruzińskiego objawi waszym sercom coś ważnego, coś czego nie można wyrazić słowami ...
Gruzińskie tańce są złożone i różnorodne. Są one podzielone na solowe, podwójne i grupowe. Kobiety poruszają się z wdziękiem, małymi kroczkami. W tańcu męskim najważniejsze są szybkie dynamiczne ruchy i wysokie skoki. Każdy taniec jest wyjątkowy i odzwierciedla różne wydarzenia: wesela, wojny, życie ludów górskich i życie w mieście. Łączy w jedno miłość, odwagę, rywalizację i piękno.
Program koncertu obejmuje najsłynniejsze tańce:
1. Davluri - jest jednym z najpopularniejszych tańców gruzińskich w parze. Taniec wymaga wielkich umiejętności i ekspresji. Taniec oparty jest na ruchu w kole. Pierwsza część tańca, powolna, wykonywana jest z tańcem okrągłym, druga, bardziej żywa, każda para tańczy niezależnie.
2. Farikaoba - taniec przedstawia majestatyczne i eleganckie ceremonie, bezkompromisowe walki i magiczną grę mieczy, gdy iskry ze ścierających się ostrzy migocą w powietrzu. Kraj legend, położony między Rosją a Turcją nad brzegiem Morza Czarnego, stanowi wyjątkową mieszankę wpływów azjatyckich, bliskowschodnich i europejskich.
3. Kazbeguri - to tradycyjny taniec góralski. Wykonują go wyłącznie mężczyźni. Technika tańca jest dość skomplikowana. Tańczy się solo, w parach lub w grupach. W dwóch ostatnich przypadkach taniec nabiera charakteru rywalizacji.
4. Mtiuluri - taniec górski, który jest ucieleśnieniem odwagi narodu gruzińskiego. Jego znaczenie leży w rywalizacji o kobiety i terytoria, szybkie "Mtiuluri" pokazuje rozwój uczuć, test związków, emocje.
5. Horumi jest jednym z najpopularniejszych gruzińskich tańców wojennych. Pojawił się podczas zmagań gruzinów z zagranicznymi najeźdźcami. W czasie pokoju taniec ten pomoagał uspokoić ducha i poprawić umiejętności walki. Horumi wykonują tylko mężczyźni, a liczba uczestników musi być nieparzysta (3, 5, 7, 11 itd.). Ruchy na niemych krokach tanecznych przeplatają się z ruchami ofensywnymi. Taniec dzieli się na cztery części: "znalezienie dogodnego miejsca w pobliżu lokalizacji wroga", "inteligencja", "bitwa" i "zwycięstwo".
6. Acharuli - taniec adjariański. Kolorowe kostiumy, żywe liczby i proste ruchy sprawiają, że taniec jest niezwykle atrakcyjny. Acharuli to taniec zalotny, którego podstawą jest flirt i wesołość tancerzy.
7. Rachuli - ten zabawny i komiczny taniec nie pozostawia nikogo obojętnym - warto poddać się sile muzyki, a wtedy nogi same rwą się do tańca.
W Gruzji jest jeszcze wiele innych tańców, naprawdę długo trzeba by wymieniać. Najważniejszym jest, aby chociaż raz zobaczyć jak gruzińscy tancerze poruszają się w rytm tej niesamowicie żywiołowej muzyki.
O tradycyjną oprawę muzyczną spektaklu grupy "DAISI" dba zespół "MUTSO". Rozrywkom, spektaklom i ucztom od niepamiętnych czasów towarzyszyły w Gruzji pieśni. Pieśni odzwierciedlające pracę i walkę ludzi, ich materialne i duchowe życie. Nie na próżno Gruzin urodził się z pieśnią i pochowali go z pieśnią. Gruzińskie pieśni i tańce ludowe są tak różnorodne, jak natura Gruzji i życie narodu gruzińskiego. Wielogłosowa gruzińska piosenka i gruzińskie tańce pełne wdzięku i temperamentu, wysoce artystyczne i realistyczne, odzwierciedlają ducha tej ziemi. Gruzińskie pieśni ludowe były wykonywane w towarzystwie instrumentów muzycznych z Europy Wschodniej i Zachodniej (zurna, duduk, gitara, pianino i inne), jednak gruzińskie instrumenty muzyczne były najbardziej popularne wśród ludzi: salamuri (fajka), chonguri, panduri, chianuri (instrumenty smyczkowe) ), chuniri, płaty (bęben), changi (harfa) itp.
W programie znajdą się tradycyjne pieśni zespołu "Mutso".
1. Tashi Bicho Giorguna
2. Karbukshi Chaoyares
3. Chemo samshoblo
4. Lale Lale
5. Daukarit
6. Kalav sheni silamase
7. Mravaljamier
8. Tsangala da gogona
Grupa MoCarta - Ale Kino! czyli muzyka filmowa wg Grupy MoCarta
Mayday Bigamistka
Waldemar Malicki i Małgorzata Krzyżanowicz - Szampański koncert sylwestrowy
Grzegorz Dolniak stand-up "Mogło być gorzej"
"Zaznacz mosty"
Muzyka Hansa Zimmera
Najnowsza komedia Marka Rębacza
Zostaw nam swoje dane, a natychmiast poinformujemy Cię, jak tylko nowe wydarzenie pojawi się w sprzedaży!