KupBilecik

karnet trzydniowy | czwartek - piątek - sobota

4 lipca 2024 o godz. 17:50

Kraków

- woj. Małopolskie

Ogród Botaniczny UJ - Palmiarnia, Ul. Mikołaja Kopernika 27

                    
Bilety na to wydarzenie musisz odebrać lub opłacić natychmiast przez jedną z szybkich metod płatności lub gotówką w punkcie!
W tym momencie wydarzenie to przegląda jeszcze 1 osoba.

EtnoKraków/Rozstaje 2024 | karnet | trzy dni
Czwartek | piątek | sobota | Ogród Botaniczny | Strefa Nowa | #GramyNaWesołej
Suferi | SenJawaZabawa | Hamdam Trio | Noc Pieśni | Wędrujący Ptak - Łukasz Ojdana & Mariia Ojdana


4.07 | 18.00 | koncert: Suferi Ogród Botaniczny UJ / Palmiarnia | ul. Kopernika 27
4.07 | 19.30 | koncert: SenJawaZabawa Strefa Nowa | ul. Kopernika 19
4.07 | 21.00 | koncert: Hamdam Trio (Syria/Iran) Ogród Botaniczny UJ / Palmiarnia | ul. Kopernika 27
5.07 | 22.00 | koncert: Noc Pieśni | Joanna Słowińska & Zofia Słowińska - Brózda / Jacek Hałas / Krakoskie Kumoszki 
6.07 | 18.00 | koncert: Wędrujący Ptak / Łukasz Ojdana & Mariia Ojdana 

Suferi - jeden z najbardziej dziś ekscytujących nowych zespołów na polskiej scenie - nie tylko folkowej. Przed nami zespół, który w maju tego roku zdobył Grand Prix podczas prestiżowego konkursu muzyki folkowej na festiwalu Nowa Tradycja. Wcześniej uzyskał też pierwszą nagrodę podczas szczecińskiego Turnieju Muzyki Prawdziwej Edycja 8.5 - Eksperyment w 2023 roku. Suferi to głos tradycji z nowoczesnym, najczęściej jazzowym sznytem. Muzycy swoim świeżym spojrzeniem na polską tradycję sięgają nie tylko po jazz, ale także brzmienia elektroniczne, rumuńskie i hip-hop. W swych poszukiwaniach odwołują się do ludowych melodii, nie próbując naśladować jej typowych rozwiązań, ale kultywują folklor we współczesnym stylu, znajdując własne rozwiązania pomiędzy tradycją a muzyką, która towarzyszy nam każdego dnia. Suferi składa hołd starym mistrzom muzyki polskiej, nie odtwarzając ich twórczości, ale kontynuując tradycję i przekazując jaj ducha w wydaniu adekwatnym dla naszych czasów.

Kacper Malisz - skrzypce / Andrzej Imierowicz - gitara i syntezatory / Miłosz Berdzik - perkusja

Senjawazabawa - Swoista kobieca folkowa supergrupa, tworzona przez wielce doświadczone i cenione artystki, które odnajdują szczególna moc w dawnych kołysankach. Senjawazabawa to projekt Agaty Harz i Katarzyny Szurman. W tradycji, wielopokoleniowej pamięci przechowującej archetyp dziecka, autorki poszukują uniwersaliów: w odczuwaniu stanów jawy i snu, w granicach czasu zatartych między teraźniejszością, przeszłością, przyszłością, w symbolice zabawy i emocjach między kulturami, wpisanych w słowa - klucze: "matka", "kołysanie" "sen". Czym jest sen? Czy przejściem do innego stanu i powrotem z niego? Gdzie błądzi nasz duch, dokąd idzie na spacer, kiedy śpimy? Aranżacje muzyczne wykorzystują właściwe dla muzyki wiejskiej, jarmarcznej, plebejskiej szerokie spektrum dźwięków, od instrumentów właściwych dla polskiej kultury tradycyjnej, poprzez naturalne dźwięki: echa, kroków, głosu ludzkiego, po artefakty - przedmioty codziennego użytku z gliny, metalu, szkła, co koresponduje z kosmiczną symboliką, bliskością przyrody i odczuwaniem przez człowieka trudów cywilizacyjnych. Wędrując po wielowymiarowej przestrzeni zabawy, jawy i snu, autorki intuicyjnie włączyły w muzykę kilka instrumentów spoza obszaru Polski, oraz tradycje wokalnych kolektywów w kołysankach z Litwy czy egzotycznych kultur: Afryki i Wysp Salomona, nawiązując tym samym do międzykulturowego doświadczenia "bycia dzieckiem".

Wystąpią: Agata Harz / Katarzyna Szurman / Paula Kinaszewska / Bartłomiej Woźniak
Instrumentarium: skrzypce, cymbały, basy, harmonia trzyrzędowa, bęben obręczowy, polifon, trąbkoskrzypce, baraban, róg

Hamdam Trio - Klasyczna muzyka perska i kompozycje czerpiące z repertuaru radif; teksty Dżalala ad-Din Muhammada Rumiego w opracowaniach na instrumenty tradycyjne. Starożytny region pełen miłości, spokoju i umiłowania sztuki - taki krajobraz wyłania się z dźwięków, którymi otuli nas podczas festiwalowego koncertu Hamdam Trio. Jego członkowie proponują nam muzyczną podróż pełną archaicznych pieśni - w językach aramejskim, arabskim, perskim, kurdyjskim - współtworzących kulturę Bliskiego Wschodu. Hamdam Trio to duchowa muzyka świata, to jedność w pieśni - opowieść o pokoju.
 Inspiracje muzycy czerpią z rodzimych kultur. Zespół współtworzą: Dariush Rasouli - wykonawca perskiej muzyki klasycznej, absolwent Uniwersytetu Muzycznego w Teheranie, studiował grę na neju (flet), tarze (lutnia długoszyjkowa) i tombaku (inaczej: zarb);Wassim Ibrahim - doktor krakowskiej Akademii Muzycznej w dziedzinie kompozycji, pieśniarz, wirtuoz gry na oudzie, kompozytor, pochodzi z Syrii, od lat mieszka w Polsce; Arad Emamgholi - kurdyjski, irański perkusista, gra na takich instrumentach jak daf, bendir, dayereh, śpiewa w języku kurdyjskim oraz perskim. We wspólnym projekcie artyści podjęli się m.in. muzycznej interpretacji tekstów Rumiego - sufickiego poety, mistyka perskiego, teologa islamskiego zwanego "poetą miłości". Inspirują się m.in. repertuarem radif - irańską muzyką klasyczną czerpiącą z melodii tradycyjnych, przekazywaną przez mistrzów ustnie z pokolenia na pokolenie, stanowiącą podstawę do improwizacji.

Dariush Rasouli - nej, tora, tombak, śpiew Wassim Ibrahim - śpiew, oud / Arad Emamgholi - daf, bendir, dayereh, śpiew

Noc pieśni
- w piątek o 22.00 festiwal EtnoKraków/Rozstaje przeniesie się z Łąki na Wesołej do sali Strefy Nowej, gdzie o życiu i śmierci, stałości i przemijaniu zaśpiewają: Joanna Słowińska i Zofia Słowińska-Brózda (Droga), grupa śpiewacza Krakoskie Kumoszki (Od świtu po zmierzch) i Jacek Hałas (Zegar bije). Muzyczne przybliżanie i oswajanie tematu śmierci. Szczególnie potrzebne w dobie, w której śmierć jest niemodna, pomijana, a jednocześnie i wielokrotnie traktowana instrumentalnie, wulgaryzowana. Zatrzymamy się obok niej i wobec niej: w ludowych pieśniach. W prosty, organiczny sposób przypominają bowiem, że śmierć to graniczny, kluczowy i nieuchronny aspekt naszego losu.

Wędrujący Ptak | Łukasz Ojdana & Mariia Ojdana - Fascynujący duet tworzący opowieść na styku kultur - polskiej muzyki tradycyjnej i ukraińskiej sztuki śpiewu autentycznego połączonych więzami improwizacji i kompozycji. Program, który usłyszymy w Krakowie został przygotowany w formule duetowej specjalnie dla Festiwalu - to premiera kompozycji, form i zdekonstruowanych przestrzeni stanowiących fundament do fortepianowych improwizacji, muzycznych komentarzy i dialogu wokalno instrumentalnego. Głównym źródłem inspiracji są pieśni i melodie zebrane podczas samodzielnych folklorystycznych ekspedycji oraz parafrazy pieśni wykonywanych przez autorytety w dziedzinie sztuki śpiewu tradycyjnego z Ukrainy. Motywem przewodnim pojawiającym się we wszystkich pieśniach jest tytułowy obraz ptaka, którego symbolika jest wielowątkowa - dotykająca sfery duchowej, metafizycznej i społecznej. Ptak w folklorze ukraińskim jest mistycznym uosobieniem ludzkiej duszy.. Pomysłodawcą całości jest Łukasz Ojdana - znakomity pianista, znany przede wszystkim z wybitnego tria RGG, ale też współpracy z Tomaszem Stańką czy Zbigniewem Namysłowskim. Przed czterema laty wydał pierwszą autorską płytę, Kurpian Songs & Meditations. Na scenie towarzyszy mu żona Marija - nauczycielka śpiewu i emisji głosu, absolwentka Akademii Muzycznej w Katowicach. Inspiruje się różnymi gatunkami sztuki: malarstwem impresjonistycznym, rzeźbą oraz teatrem. W płytowej wersji Wędrującego ptaka towarzyszy im legendarny ukraiński zespół Drewo.

Mariia Ojdana - śpiew / Łukasz Ojdana - fortepian, syntezator

bilety na miejsca
nienumerowane
Subskrybuj alerty i zamawiaj bilety przed innymi
Darmowy alert mailowy wydarzeń z okolicy!
Darmowy alert SMS wydarzeń z okolicy!
+48
Zobacz inne wydarzenia z okolicy
28 września 2024
godz. 20:00

Sedes - punk rock

28 września 2024 o godz. 20:00
24 lipca 2024
godz. 20:00

"Litości!" - improwizowane show typu stand-up

24 lipca 2024 o godz. 20:00
8 września 2024
godz. 18:00

Komedia tylko dla dorosłych

8 września 2024 o godz. 18:00
14 grudnia 2024
godz. 19:00

Koncert ze świata opery

14 grudnia 2024 o godz. 19:00
13 grudnia 2024
godz. 19:00

Polish Metal Alliance

13 grudnia 2024 o godz. 19:00
28 lipca 2024
godz. 11:00

Muzeum Banksy - bilet upoważniający do wejścia w ciągu całego dnia (od godz. 11:00)

28 lipca 2024 o godz. 11:00
5 listopada 2024
godz. 12:00

Zobacz na żywo połączenie technologii wizualnych i teatru

5 listopada 2024 o godz. 12:00
12 września 2024
godz. 20:00

"Aleja Gwiazd"

12 września 2024 o godz. 20:00
27 października 2024
godz. 20:30

Symfonia czterech stron świata

27 października 2024 o godz. 20:30
X
Chcesz, abyśmy powiadamiali Cię o nowych wydarzeniach EtnoKraków/Rozstaje w Twojej okolicy?
Zostaw nam swoje dane, a natychmiast poinformujemy Cię, jak tylko nowe wydarzenie pojawi się w sprzedaży!
Twoję imię
Miejscowość
Adres mailowy
Numer telefonu +48
© 2011 - 2024 dla KupBilecik.pl - internetowy system biletowy. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Zdobywaj wejściówki i śledź nasze profile
Facebook » Instagram »
Alert biletowy
Dodaj swój email lub telefon »
ZARZĄDZANIE COOKIES