Saksofonika - to projekt muzyczny skupiający polskie saksofonistki
29 czerwca 2024 o godz. 18:00
Zakopane
- woj. MałopolskieKawiarnia Kmicic, Ul. Stanisława Staszica 11a
Saksofonika - to projekt muzyczny skupiający polskie saksofonistki wyróżniające się na polskiej scenie muzycznej. W skład grupy wchodzą czynnie działające i koncertujące saksofonistki, absolwentki polskich i zagranicznych uczelni. Ideą projektu jest tworzenie nowej jakości artystycznej w oparciu o bazę jaką jest kwartet saksofonowy. Repertuar zespołu to szeroko rozumiana muzyka jazzowa, niejednokrotnie oscylująca pomiędzy gatunkami takimi jak funk, rock czy pop. Artystki projektu swobodnie poruszają się w wielu gatunkach muzycznych, co nadaje ich grze świeżości i autentyczności. Projekt ma na swoim koncie wiele koncertów w tym występ na prestiżowej konferencji Tedex Warsaw Woman 2022.Obecnie skład przygotowuje się do sesji nagraniowej autorskich aranżacji z muzyką polską. Swoją działalnością Saksofonika udowadnia w jak piękny i naturalny sposób łączy się siła kobiet z mocą saksofonów. Pomysłodawczynią i twórczynią projektu jest Dorota Olech.
Dorota Olech - saksofonistka, producent muzyczny oraz pedagog. Ukończyła z wyróżnieniem Akademię Muzyczną w Krakowie. Jest również absolwentką Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie na kierunku Kulturoznawstwo oraz Uniwersytetu Jagiellońskiego na kierunku Zarządzanie. Wieloletnia stypendystka Prezydenta Miasta Lublina, stypendystka Miasta Krakowa (Stypendium Twórcze Miasta 2023), Stowarzyszenia Twórców i Autorów ZAIKS oraz Związku STOART. Absolwentka programu BWKR Sieci Przedsiębiorczych Kobiet 2023. Współpracowała m.in z Teatrem Starym, Teatrem im. J. Słowackiego Teatrem Groteska w Krakowie. Była ekspertem w audycji "Co jest grane - saksofon" w Radio RMF Classic. Ma na swoim koncie występy na znaczących festiwalach w Polsce i za granią m.in. Ladies Jazz Festival, Leipzeing Music Festival, Hot Jazz Spring Festival, Festiwal Jazzu Tradycyjnego " Złota Tarka", Baszta Jazz Festiwal, Festiwal "Muzyka źródeł", Międzynarodowy Festiwal "Dni Muzyki Polskiej", Festiwal " Noc Jazzu", Zakopiańska Wiosna Jazzowa, Międzynarodowy Festiwal "Muzyka świata", Lockdown Jazz Festival. Występowała na głównych scenach koncertowych w Polsce: NOSPR w Katowicach (LatinSoul), Filharmonia im. K. Szymanowskiego w Krakowie (Orkiestra Akademii Muzycznej w Krakowie), Filharmonia im. B. Hubermana w Częstochowie (Saksofonarium), Studio Koncertowe Radia Kraków (Cracow Wind Quintet). Współpracuje z projektami muzycznymi: MODSS Orchester i ArteSimfoniko, z którym realizowała koncerty dla TV (Wielki koncert uwielbienia."Theotokos" - Pani Radości (Głuszyca 2019), Koncert Bożonarodzeniowy w Kościele Wniebowzięcia NMP (Krynica Zdrój 2018), Koncert Sylwestrowy (Teatr J. Słowackiego, Kraków 2019).Jest pomysłodawczynią i twórczynią projektów muzycznych: Fuzzy Birds, LatinSoul, Saxophonica, SAFAduo oraz Saksofonarium. Z ostatnim zespołem w 2016r. wykonała premierę polską utworu "Spotlight" (komp.Thomass Doss) wraz z orkiestrą Akademi Muzycznej w Krakowie, a w 2017r. wydała płytę "Saksofonarium plays Gershwin". W grudniu 2023 wydała debiutancki album HURMA z zespołem Fuzzy Birds.
Joanna Stasińska-Starosta - saksofonistka, dyrygent, pedagog. Absolwentka Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach oraz Kolegium Nauczycielskiego w Bytomiu. Współpracowała z Operą Śląską w Bytomiu, Żeńską Orkiestrą Salonową oraz zespołem Muzum. Ma za sobą występy na scenach Filharmonii Śląskiej, Opery Śląskiej, Teatru Śląskiego im. Wyspiańskiego w Katowicach, Centrum Kultury Katowice. Obecnie współtworzy projekt "Music Horizon". Poza rolą saksofonistki, jest dyrygentem chóru "Familia" oraz realizuje własny umuzykalniający program dla dzieci "Brzdące dobrze brzmiące".
Aleksandra Fleaszar - studentka Akademii Muzycznej w Krakowie na wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej. Doskonali swój warsztat muzyczny u najlepszych polskich saksofonistów jazzowych, takich jak: Maciej Sikała, Jerzy Główczewski, Jarosław Bothur. Na co dzień współpracuje z zespołem Back to Big Band. Jest liderką Wild Florwers (kwartet jazzowy).W tym roku z zespołem zajęła I Miejsce w Międzynarodowym Konkursie Jazzowym "Magnolia". Czynnie występuje z artystami ze sceny jazz, soul, rock oraz pop. Aktualnie współpracuje z Teatrem Rozrywki w Chorzowie oraz Teatrem Młodym w Katowicach.
Aneta Baziak-Drzyzga - absolwentka Akademii Muzycznej im. K. Pendereckiego w Krakowie i Hochschule für Musik und Theater w Monachium. Swój warsztat doskonaliła biorąc udział w licznych kursach mistrzowskich prowadzonych przez wybitnych saksofonistów, takich jak: Christian Wirth, Günter Priesner, Alain Crepin, Shyen Lee, Detlef Bensmann, Jerome Laran. Jest laureatką wielu konkursów muzycznych w Polsce i za granicą m.in. Grand Prix Festiwalu "Złota Lira 2017" za wykonanie koncertu saksofonowego Aleksandra Głazunowa wraz z orkiestrą, czy też I miejsce w konkursie "Interpretacji Muzycznej- Ostrava 2019" w Czechach. W 2019 r. została laureatką "Międzynarodowego Konkursu Interpretacji Muzycznej- Krasiczyn". Wśród państw, w których koncertowała można wymienić Węgry, Czechy, Litwę, Rumunię oraz Niemcy. Współpracuje z Krakowską Spółdzielnią Muzyczną "Contemporary Ensemble", Thailand Collage of Music "Salaya Saxophone Ensemble" oraz orkiestrą "Arte Symfoniko".
Maciej Maleńczuk & Rhythm Section
Muzeum Banksy - bilet upoważniający do wejścia w ciągu całego dnia (od godz. 11:00)
Kolacja z muzyką na żywo - Amerykańskie hity
Petarda - komedia reżyserii Jerzego Bończaka
Szalone nożyczki - czyli kto zabił
Orkiestra Lords Of The Sound
"(nie) Wszystko Ci oddam"
Zostaw nam swoje dane, a natychmiast poinformujemy Cię, jak tylko nowe wydarzenie pojawi się w sprzedaży!