KupBilecik

Wyjątkowe spotkanie z mistrzami słowa

10 czerwca 2024 o godz. 19:00

Białystok

- woj. Podlaskie

Nie Teatr, ul. Sienkiewicza 4

To wydarzenie zostało odwołane!
Trwa ładowanie komentarzy...
Leszek: Wszystko na najwyższym poziomie. Mocne piorunujące wrażenie.
Maria: Andrzej Seweryn jak zwykle niezawodny. Te jego niedopowiedzenia dajace dużo do myślenia i stawianie na inteligencję ludzi.

W poniedziałki teatry zwykle odpoczywają po intensywnych weekendach, ale 12 lutego nie zamierzamy próżnować, gdyż postanowiliśmy oddać scenę Nie Teatru w ręce Mistrza! Andrzej Seweryn będzie naszym gościem, a przywiezie ze sobą kunszt teatralny i doświadczenie, by w niebanalny sposób przeprowadzić z naszym udziałem przewrotną lekcję, której punktem wyjścia będą bohaterowie dramatów Szekspira! Kto nie widział dotychczas Andrzeja Seweryna w akcji ma unikalną szansę, gdyż teatr, który prezentuje umiejętnie łączy klasykę z odniesieniami do współczesności, co czyni tę lekcję nad wyraz uniwersalną i aktualną.

Podczas spektaklu nie milczeć. Nie udawać, że się rozumie, jak się nie rozumie. Swobodnie konwersować z aktorem, przerywać w połowie kwestii, a nawet troszkę mu dokuczać. Jeśli komuś marzy się taka rola widza w teatrze, to "Wokół Szekspira" Andrzeja Seweryna będzie strzałem w dziesiątkę - napisała Paulina IIska w Polsce Dzienniku Łódzkim. Wydarzenie można polecić zarówno znawcom twórczości Szekspira, jak i tym, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z jego dziełami. Ci pierwsi usłyszą w nim ulubione monologi i dialogi szekspirowskie w nowych przekładach i w nowych, odkrywczych interpretacjach. Ci drudzy - znajdą zachętę do kontynuowania pasjonującej podróży w świat dramatów geniusza ze Stratfordu.

Andrzej Seweryn - wybitny aktor i reżyser - i najpiękniejsze fragmenty bohaterów arcydzieł Szekspira - Hamleta, Makbeta, Otella i wielu innych. To nie tylko popis wielkiego aktora i kunszt Szekspira, ale także zaproszenia skierowane do Publiczności, aby stała się współtwórcą tego wieczoru. Zaproszenie - dla koneserów Szekspira i dla tych, którzy znają go mniej - do interpretacji i reinterpretacji tych znanych tekstów, które jednak cały czas stanowią wyzwanie dla wrażliwości i inteligencji; są niezwykle aktualne, szczególnie, że podane są w zupełnie nowym przekładzie Piotra Kamińskiego. Spotkanie z Andrzejem Sewerynem będzie także okazją do uzyskania odpowiedzi na pytanie, co w Szekspirze najbardziej fascynuje jego jako aktora i nie-aktora…

Andrzej Seweryn - aktor i reżyser teatralny oraz filmowy; pedagog. W 1968 roku ukończył Państwową Wyższą Szkołę Teatralną w Warszawie, po czym został zaangażowany do stołecznego Teatru Ateneum, w którym pracował do 1980 roku. Jego pierwsza wybitna rola filmowa to Maks Baum w "Ziemi obiecanej" Andrzeja Wajdy. Zagrał również w takich filmach jak: "Na srebrnym globie" Andrzeja Żuławskiego, "Granicy" Jana Rybkowskiego oraz w "Człowieku z żelaza", "Bez znieczulenia" i "Dyrygencie" Andrzeja Wajdy. Za udział w tym ostatnim otrzymał w 1980 r. nagrodę Srebrnego Niedźwiedzia na Festiwalu Filmowym w Berlinie. 


W 1980 roku wyjechał do Paryża, by zagrać w "Onych" Witkacego w reżyserii Andrzeja Wajdy. Kiedy Peter Brook zobaczył go w "Mistrzu i Małgorzacie" M. Bułhakowa w paryskim Theatre de la Ville, zaangażował go do "Mahabharaty", teatralnego widowiska, którego premiera odbyła się w 1985 roku, sfilmowanego kilka lat później, granego na całym świecie przez cztery lata. W 1993 roku Seweryn, jako trzeci cudzoziemiec w historii, otrzymał angaż do Comédie Française, jednego z najbardziej prestiżowych zespołów teatralnych na świecie. Na narodowej scenie Francji zadebiutował tytułową rolą w "Don Juanie" Molièra. Następnie zagrał tytułową rolę w "Mieszczanienie szlachcicem", wcielił się w rolę Gajewa w "Wiśniowym sadzie", Prezydenta von Waltera w "Intrydze i miłości" Friedricha von Schillera, Henryka w "Ślubie" Witolda Gombrowicza, Shylocka w "Kupcu weneckim" Williama Shakespeare'a oraz de Guiche'a w "Cyrano de Bergerac" Edmonda Rostanda. Na deskach francuskiej sceny narodowej wyreżyserował także między innymi "Małżeństwo z przymusu" Moliera oraz "Wieczór trzech Króli" Shakespeare'a. W kinie francuskim najważniejszymi osiągnięciami Seweryna są: Steiner w "Amoku", za którą to rolę otrzymał nagrodę na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Kairze, Hebrard w nagrodzonych Oscarem "Indochinach" oraz rola przywódcy Wielkiej Rewolucji Francuskiej, Robespierre'a w "Rewolucji francuskiej" Richarda T. Heffrona i Roberta Enrico. Był wykładowcą Wyższej Szkoły Sztuki i Technik Teatralnych w Lyonie, a potem do 2010 r. Wyższego Konserwatorium Narodowego Sztuk Dramatycznych w Paryżu.

Na początku lat 90. zagrał kilka wybitnych ról w Teatrze Telewizji, m.in. tytułowe postaci dramatów Williama Shakespeare'a: "Ryszarda III" w reż. F. Falka i "Koriolana" w reż. M. Borka oraz "Don Juana" Molièra w reż. L. Wosiewicza. Za rolę w "Krawcu" Mrożka w reż. M. Kwiecińskiego otrzymał nagrodę aktorską na VI Ogólnopolskim Konkursie na wystawienie polskiej sztuki współczesnej. Dla Teatru Telewizji Seweryn wyreżyserował "Tartuffe'a, czyli obłudnika" Molièra i "Antygonę" Sofoklesa. W Teatrze Narodowym wyreżyserował "Ryszarda II" Williama Shakespeare'a (2004), w Teatrze Polonia "Dowód" (2008) Davida Auburna, w którym wcielił się także w rolę Roberta.

Pracował również w polskim kinie, gdzie zagrał m.in. Jeremiego Wiśniowieckiego w "Ogniem i mieczem" J. Hoffmana, Sędziego w "Panu Tadeuszu" i Rejenta Milczka w "Zemście" A. Wajdy. Za rolę Stefana Wyszyńskiego w filmie Teresy Kotlarczyk pt. "Prymas. Trzy lata z tysiąca" otrzymał Złotą Kaczkę przyznawaną przez miesięcznik "Film" oraz nagrodę Telewizji Polskiej na XXV Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. W 2006 roku premierę miał film pod tytułem "Kto nigdy nie żył…", który był reżyserskim debiutem Andrzeja Seweryna. W 2010 roku wystąpił w głośnym filmie "Różyczka" w reż. J. Kidawy-Błońskiego. Za rolę Adama Warczewskiego vel Janusza Wajnera otrzymał nagrodę na międzynarodowym festiwalu filmowym w Santo Domingo. W 2016 roku, za rolę Zdzisława Beksińskiego w "Ostatniej rodzinie" Jana P. Matuszyńskiego, otrzymał nagrody na Festiwalach w Locarno i Gdyni oraz Orła 2017 za Najlepszą Główną Rolę Męską.

Od 1 stycznia 2011 roku jest Dyrektorem Naczelnym Teatru Polskiego w Warszawie, gdzie gra i reżyseruje. W 2013 roku, z okazji 100-lecia istnienia Teatru Polskiego w Warszawie wyreżyserował spektakl "Irydion" Zygmunta Krasińskiego. Jego najbardziej uznane role, w jakie wcielił się na deskach tego teatru, to tytułowa rolaw spektaklu "Król Lear" Williama Shakespeare'a (reż. J. Lassalle), rola Arnolfa w "Szkole Żon" Moliera (reż. J. Lassalle), a także role Krappa i Hamma w spektaklach "Ostatnia taśma Krappa" oraz "Końcówka" Samuela Becketta w reż. Antoniego Libery. Odznaczony Orderem Sztuk Pięknych i Nauk Humanistycznych, Legią Honorową Republiki Francuskiej, Złotym Medalem Gloria Artis - Zasłużony Kulturze Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

Zdjęcia: Wojciech Kiczek

Wydarzenie zostało odwołane, a sprzedaż została wstrzymana!
Subskrybuj alerty i zamawiaj bilety przed innymi
Darmowy alert mailowy wydarzeń z okolicy!
Darmowy alert SMS wydarzeń z okolicy!
+48
Zobacz komentarze naszych klientów
Maria
2022-11-25 11:44:58
"Andrzej Seweryn jak zwykle niezawodny. Te jego niedopowiedzenia dajace dużo do myślenia i stawianie na inteligencję ludzi."
Leszek
2013-10-21 10:02:37
Andrzej Seweryn - Wokół Szekspira
"Wszystko na najwyższym poziomie. Mocne piorunujące wrażenie."
Zobacz inne wydarzenia z okolicy
29 grudnia 2024
godz. 16:00

Duet Wspak "Radist z neba" - koncert świąteczny

29 grudnia 2024 o godz. 16:00
2 lutego 2025
godz. 18:00

Opowieści o miłości, randkach i emocjach w blasku niezapomnianych utworów polskiej ikony

2 lutego 2025 o godz. 18:00
26 stycznia 2025
godz. 18:00

Zapraszamy na opowieść o dwóch kobietach, które porzucają rutynę, by rozpocząć nowe życie

26 stycznia 2025 o godz. 18:00
31 marca 2025
godz. 19:00

Krzysztof Cugowski z Zespołem Mistrzow

31 marca 2025 o godz. 19:00
8 stycznia 2025
godz. 19:00

Iluzjonista Piotr Denisiuk - Magiczne Show

8 stycznia 2025 o godz. 19:00
22 marca 2025
godz. 19:00

Przed nami pełne emocji spotkanie Abela Znorko i Erika Larssena

22 marca 2025 o godz. 19:00
21 marca 2025
godz. 19:00

Ryszard Rynkowski - największe przeboje

21 marca 2025 o godz. 19:00
5 stycznia 2025
godz. 18:30

Szalone nożyczki - czyli kto zabił

5 stycznia 2025 o godz. 18:30
18 lutego 2025
godz. 20:15

Kłamstwo - komedia małżeńska w gwiazdorskiej obsadzie!

18 lutego 2025 o godz. 20:15
Powiązane wiadomości z tym artystą
Podczas koncertu "Razem z Ukrainą" na scenie łódzkiej Atlas Areny wystąpią największe gwiazdy polskiej oraz ukraińskiej sceny muzycznej. Wśród nich Vito Bambino, Zalewski, Igo, Daria Zawiałow, Stanisław Soyka, Anita Lipnicka, Kayah, Natalia Przybysz, Maciej Musiałowski, Tomasz Ziętek, Tina Karol, Dagadana, Jerry Heil, Daria Psekho. Repertuar wieczoru wypełnią współczesne utwory oraz te, które już na stałe zapisały się w historii polskiej i ukraińskiej muzyki. Do projektu włączyli się również wybitni polscy aktorzy - m.in. Maja Komorowska, Danuta Stenka, Vanessa Aleksander, Andrzej Seweryn, którzy swoimi występami dopełnią część muzyczną wydarzenia. "Razem z Ukrainą" to niezwykłe wydarzenie muzyczne zorganizowane w geście solidarności z osobami uciekającymi przed wojną. Całkowity dochód ze sprzedaży biletów zostanie przekazany Polskiej Akcji Humanitarnej, która od 2014 roku prowadzi stałą misję w Ukrainie. Minimalna cena biletu "cegiełki" to 20 zł. Podczas koncertu możliwe będzie wysyłanie specjalnych SMS-ów, które również zasilą zbiórkę funduszy. Wszyscy artyści zaangażowani w projekt zrzekli się honorariów. Dyrektorem muzycznym koncertu jest Wojciech Urbański - kompozytor i producent, autor muzyki do filmów, seriali i słuchowisk. Koncepcja wydarzenia powstaje w porozumieniu z Anną Stavychenko, Dyrektorką Kijowskiej Orkiestry Symfonicznej, przebywającą obecnie w Polsce. W składzie zespołu oraz chóru towarzyszącego występom na scenie znajdą się polscy oraz ukraińscy wykonawcy. Projekt realizowany jest również we współpracy z Teatrem Polskim w Warszawie. Transmisję koncertu będzie można oglądać na antenie TVN oraz w Playerze już 20 marca o 20:00.
Akcja rozgrywa się w trakcie jednej nocą, w klubie izraelskim portowym mieście Hajfa. Film przybliża jedno z niewielu miejsce, gdzie Izraelczycy i Palestyńczycy spotykają się twarzą w twarz. - Pięć kobiet, pięć historii, jedna noc - głosi hasło reklamowe. W jednej z ról występuje Andrzej Seweryn. Obraz premierowo zostanie zaprezentowany dziś, 8 września, na festiwalu w Wenecji.
"Patointeligencja" to jeden z najczęściej komentowanych kawałków ostatnich miesięcy. Kompozycja Maty wzbudza zainteresowanie nie tylko młodych fanów rodzimego rapu, ale nawet polityków czy socjologów. Teraz swego rodzaju komentarz, a raczej interpretację przedstawił Andrzej Seweryn czytając tekst piosenki na antenie. Mata w styczniu wydał debiutancki album "100 dni do matury". Andrzeja Seweryna można było ostatnio oglądać w filmach "Ostatnia rodzina" czy "Solid Gold".
"Solid Gold" to inspirowany kulisami afery Amber Gold, thriller sensacyjny w reżyserii Jacka Bromskiego. Kaja Miller (Marta Nieradkiewicz) jest młodą, ambitną policjantką. W czasie jednej z akcji zostaje porwana i zgwałcona przez gangsterów. Uciekając, zabija swoich oprawców, ale w służbowym raporcie zataja okoliczności zajścia i odchodzi z pracy. Osiem lat później do Gdyni ściąga ją jej były szef – Nowicki (Janusz Gajos), wysoki oficer CBŚ, który stoi na czele zespołu prowadzącego dochodzenie w sprawie biznesowo-politycznych powiązań na Pomorzu. Grupa ma za zadanie rozpracowanie przestępców zajmujących się budowaniem piramidy finansowej o ogromnym zasięgu. Tropy prowadzą do Kaweckiego (Andrzej Seweryn) - nieuczciwego biznesmena wykorzystującego polityczne znajomości do ochrony własnych interesów. Śledztwo zatacza coraz szersze kręgi i obnaża powiązania świata biznesu, służb i przestępczości zorganizowanej. W obsadzie znaleźli się także Artur Żmijewski, Danuta Stenka, Olgierd Łukaszewicz, Mateusz Kościuszkiewicz, Krzysztof Stroiński, Ewa Kasprzyk, Andrzej Konopka, Olena Leonenko-Głowacka, Andrzej Zieliński, Marcin Hycnar, Sławomir Orzechowski, Sonia Roszczuk, Katarzyna Śmiechowicz, Karolina Staniec, Zosia Bromska i Maciej Maleńczuk. "Solid Gold" trafi do kinach 29 listopada.
X
Chcesz, abyśmy powiadamiali Cię o nowych wydarzeniach Andrzej Seweryn - Wokół Szekspira w Twojej okolicy?
Zostaw nam swoje dane, a natychmiast poinformujemy Cię, jak tylko nowe wydarzenie pojawi się w sprzedaży!
Twoję imię
Miejscowość
Adres mailowy
Numer telefonu +48
© 2011 - 2024 dla KupBilecik.pl - internetowy system biletowy. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Zdobywaj wejściówki i śledź nasze profile
Facebook » Instagram »
Alert biletowy
Dodaj swój email lub telefon »
ZARZĄDZANIE COOKIES