TAŃCA ŚWIATA
3 grudnia 2023 o godz. 18:00
Wrocław
- woj. DolnośląskieSynagoga Pod Białym Bocianem, Pawła Włodkowica 7
Koncert w cyklu Pory Roku w Synagodze
03.12.2023
Godz. 18:00
Synagoga Pod Białym Bocianem ul P. Włodkowica 5a
T A Ń C E Ś W I A T A
Polski Kwintet Fortepianowy
Gracjan Szymczak - fortepian
Małgorzata Aberbach - skrzypce
Jan Mazur - skrzypce
Aleksandra Zych - altówka
Jakub Myślak - wiolonczela
Gmina Wyznaniowa Żydowska we Wrocławiu zaprasza na kolejne wydarzenie w cyklu Pory Roku w Synagodze, dofinansowane ze środków Gminy Wrocław. 03.12.2023 roku o godz. 18:00 w przepięknej Synagodze pod Białym Bocianem wystąpi Polski Kwintet Fortepianowy w koncercie "TAŃCE ŚWIATA" Jest to projekt Polskiego Kwintetu Fortepianowego który opiera sie w całości na inspiracji definicją tańca w przestrzeni muzyki klasycznej i nie tylko. Podczas muzycznego spotkania publiczność będzie miała okazję wysłuchać utworów opartych na żydowskich motywach klezmerskich. Pojawią się dzieła najwybitnieszych kompozytorów muzyki klasycznej m.in. J. Brahmsa, B. Bartoka, J. Straussa, A. Chaczaturiana, H. Wieniawskiego, A. Dworzaka. Nie zabraknie również motywów tańca w twórczości F. Chopina. Ponadto artyści zaprezentują autorskie aranżacje utworów wywodzących sie z kultury folkloru różnych stron świata. : Izraela, Mołdawii, Rumunii, Macedonii, Węgier, Grecji, Włoch, Polski, Argentyny, Austrii.
Polski Kwintet Fortepianowy to wrocławski zespół złożony z czołowych polskich muzyków kameralistów, laureatów nagród na polskich i zagranicznych konkursach muzycznych, którzy swoje doświadczenie zbierali w najlepszych europejskich uczelniach, współpracowali jako soliści i kameraliści z międzynarodowymi orkiestrami oraz odnosili sukcesy na wielu zagranicznych scenach. Szeroki repertuar Polskiego Kwintetu Fortepianowego obejmuje dzieła muzyki klasycznej od Baroku po muzykę współczesną. Zespół posiada również wiele autorskich aranżacji utworów pisanych na inne składy np. Orkiestrę symfoniczna lub kameralną. Wirtuozowskie popisy solistyczne, wzruszające tematy muzyki filmowej czy żywiołowe argentyńskie tanga przeplatane najwspanialszymi dziełami A. Vivaldiego,J.S. Bacha, F. Chopina, W. A. Mozarta, R. Schumanna, L van Beethovena sprawiają, że muzyczne wydarzenia z udziałem Polskiego Kwintetu Fortepianowego na długo pozostają w pamięci słuchaczy. Biografie Artystów
Gracjan Szymczak - Wybitny polski pianista młodego pokolenia. Urodził się w 1986 r. we Wrocławiu. Ukończył wrocławską Akademię Muzyczną w klasach: prof. G. Kurzyńskiego (fortepian), prof. L. Grzanki-Urbaniak (wiolonczela) oraz prof. M. Pijarowskiego (dyrygentura) otrzymując dyplom z wyróżnieniem w każdej specjalności. W 2012 r. uzyskał stopień doktora, a w 2019 - stopień doktora habilitowanego sztuk muzycznych. Jest laureatem ponad 40. krajowych i międzynarodowych konkursów pianistycznych. Otrzymał m.in.: Nagrodę Specjalną dla pianisty wyróżniającego się muzykalnością na XV Międzynarodowym Konkursie im. F. Chopina w Warszawie (2005); III Nagrodę na Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina (Warszawa 2007); II Nagrodę (pierwszej nie przyznano) na Ogólnopolskim Konkursie Chopinowskim im. Miłosza Magina (Łódź 2007); II Nagrodę na Konkursie Pianistycznym o stypendium fundacji Yamaha (Gdańsk 2008); Grand Prix na XIII Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. M. Magina (Paryż 2009); nagrodę specjalną na X Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. E. Griega (Oslo 2009); oraz III Nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim (Canberra, Australia 2011). oraz II Nagrodę na XIV Międzynarodowym Konkursie 'Pietro Argento' (Gioia del Colle, Włochy 2011). Jako jeden z 7. Polaków brał udział w XVI Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie (2010). Jest także laureatem kilkudziesięciu ogólnopolskich festiwali muzycznych. Wielokrotnie otrzymał stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Stypendium Prezydenta Wrocławia oraz
Stypendium Fundacji Piotra Klera. Nagrywał dla Polskiego Radia oraz TVP. Posiada w swoim dorobku artystycznym 6 solowych płyt CD. Prowadzi ożywioną działalność koncertową - występował w wielu miastach Polski oraz w Niemczech, Szkocji, Norwegii, Czechach, Austrii, Francji, Włoszech, Turcji, Szwecji, Chinach oraz Australii. W roku 2012 rozpoczął pracę na swojej macierzystej uczelni, na której od 2015 roku zatrudniony jest na stanowisku adiunkta, a od 2020 pełni funkcję prodziekana Wydziału Instrumentalnego. Jako pedagog często zapraszany jest do prowadzenia kursów pianistycznych, a także do zasiadania w jury w konkursach pianistycznych. W 2019 roku został odznaczony brązowym krzyżem zasługi.
Małgorzata Aberbach - Absolwentka Szkoły Talentów w Poznaniu w klasie prof. Bartosza Bryły i Akademii Muzycznej w Warszawie im. F. Chopina w klasie prof. Tadeusza Gadziny. Laureatka wielu konkursów krajowych i międzynarodowych takich jak: Ogólnopolski Konkurs Bachowski w Zielonej Górze , Konkurs im.K. Lipińskiego w Lublinie, Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy H.Wieniawskiego w Lublinie. Była stypendystką Ministra Kultury i Sztuki . Podczas kursów mistrzowskich kształciła się pod okiem znakomitych skrzypków - Wanda Wiłkomirska, Konstanty Andrzej Kulka , Krzysztof Węgrzyn. Koncertowała solistycznie w wielu krajach europejskich , a także była członkiem międzynarodowej orkiestry " Philharmonie der Nationen ".
Jan Mazur -jest absolwentem studiów licencjackich oraz magisterskich na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie prof. Julii Jakimowicz-Jakowicz oraz dr Jakuba Jakowicza. Ukończył z wyróżnieniem Szkołę Muzyczną I i II stopnia im. T. Szeligowskiego w Lublinie w klasie prof. Franciszka Falgera. Od stycznia 2017 r. pracuje na stanowisku koncertmistrza w Operze Wrocławskiej. Laureat ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów oraz uczestnik festiwali m.in. Makroregionalne Przesłuchania Uczniów Klas Skrzypiec i Altówki Szkół Muzycznych II stopnia w Krakowie (2004r. - I miejsce), VII Konkurs im. S. Serwaczyńskiego (2008r. - Nagroda dla najlepszego skrzypka województwa Lubelskiego), Festiwal "Ensamble" w Książu (2013r.), Music Festival & Masterclass w Pile (2014r. - Nagroda "Osobowość Muzyczna") oraz V Międzynarodowy Konkurs im. Tadeusza Wrońskiego na Skrzypce Solo (2015r. - II wyróżnienie oraz nagroda pozaregulaminowa od prof. Krzysztofa Jakowicza). Był uczestnikiem XV Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu w 2016 roku. Swoje umiejętności rozwijał pod kierunkiem takich profesorów jak: Zakhar Bron, Magdalena Rezler-Niesiołowska, Krzysztof Śmietana, Igor Petrushevski, Yair Kless, Bartłomiej Nizioł, Szymon Krzeszowiec, Eva Bindere, Izabella Szałaj-Zimak.
Aleksandra Zych - Ukończyła klasę altówki Z. Jochemczyka i E. Mrożek-Loski w Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach. Studiowała kameralistykę w Hochschule für Musik, Theater und Medien w Hanowerze w klasie O. Willego. Uczestniczyła w międzynarodowych kursach muzycznych i konkursach altówkowych. Współpracuje z orkiestrami z całego świata: Symphony Orchestra of India, Janáček Philharmonic Ostrava, Orkiestra Muzyki Nowej, AUKSO - Orkiestra Kameralna Miasta Tychy, Śląska Orkiestra Kameralna. Jako solistka i kameralistka koncertowała i nagrywała z Orkiestrą Muzyki Nowej, Lasoń Ensemble, solistami Symphony Orchestra of India (z Dmitrim Sitkovetskim). Od 2015 r. pracuje w NFM Filharmonii Wrocławskiej. Gra na instrumencie Roberta Loski z 2005 r.
Jakub Myślak - Absolwent Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu w klasie wiolonczeli prof.Lidii Grzanki-Urbaniak. Swoje muzyczne umiejętności doskonalił na wielu kursach mistrzowskich zarówno w dziedzinie gry solowej jak i kameralistyki pod kierunkiem wielu autorytetów wśród których wymienić należy: prof. Ulf Tchisbirek (Lubeka-Niemcy) prof. Piotr Prysiażnik (Berlin), prof.Maria Szwaiger-Kułakowska(Katowice), prof. Krystyna Borucińska, prof. Janusz Skramlik (Katowice). Od roku 2017 jest członkiem Wrocławskiego Zespołu Solistów Ricordanza. Ma na swoim koncie liczne koncerty w kraju jak również za granicą (Niemcy, Austria, Hiszpania, Szwajcaria, Włochy ). Jako solista i kameralista występował z takimi znakomitości świata muzycznego jak Jozsef Lendvay, Justus Frantz, Wiktor Kuznetsov, Jacek Kaspszyk, Marek Pijarowski, Bartosz Bryła, Jan Stanienda, Ewa Uryga, Hanna Banaszak, Zbigniew Wodecki, Współpracował z Filharmonią Narodów, MDR Sinfonieorchester Lipsk, Filharmonią Opolską, Filharmonią Wrocławską, Operą Wrocławską, Filharmonią Gorzowską, Orkiestra Kameralną Wratislawia. Gra na instrumencie niemieckiego mistrza z XVIII wieku. Janusz Musiał - kontrabas Jest wirtuozem kontrabasu współczesnego i wiedeńskiego, pierwszym kontrabasistą i koncertmistrzem NFM Filharmonii Wrocławskiej oraz prowadzącym grupę kontrabasów we Wrocławskiej Orkiestrze Barokowej. W kręgu jego zainteresowań muzycznych znajdują się dzieła od barokowych do najnowszych. Wielokrotnie był laureatem konkursów krajowych oraz beneficjentem licznych stypendiów (w tym dwukrotnie Ministerstwa Kultury i Sztuki). Na polu muzyki kameralnej wyróżnia się jako lider artystyczny NFM Ensemble. Jako solista występował pod batutą takich dyrygentów jak J. Kaspszyk, B. Shwartz czy Z. Pilch. Premierowo w Polsce wykonywał dzieła J.M. Spergera i J.-F. Zbindena. Jest pierwszym i jedynym polskim kontrabasistą, który zarejestrował solowe partie kontrabasu z symfonii J. Haydna (nr 6-8) i Suity z baletu Pulcinella I. Strawińskiego.
Stand-up Wrocław | Damian Skóra w programie "Tyrada"
Reż. Marcin Liber
Aleksandra Radomska "Zajedzie nas ten samorozwój"
Koncert Wiedeński oraz Światowe Standardy Muzyki Rozrywkowej
Mayday Bigamistka
Wiecznie młodzi w metalu - Koncert TURBO we Wrocławiu
Interaktywne, humorystyczne widowisko z wykonaniem doświadczeń chemicznych i fizycznych na żywo
John Maxwell Coetzee
Wrocław VII | Łukasz Kowalski - Święty Łukasz | 18.12.24, g. 19:00
Zostaw nam swoje dane, a natychmiast poinformujemy Cię, jak tylko nowe wydarzenie pojawi się w sprzedaży!