Koncert pianistyczny: Romantyzm i jego prekursorzy
31 października 2023 o godz. 18:00
Gdańsk
- woj. PomorskieOliwski Ratusz Kultury, ul. Opata Jacka Rybińskiego 25
Na fali emocji związanych z II edycją Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego na Instrumentach Historycznych, najbliższe muzyczne spotkanie z cyklu "Mistrzowie Przyszłości" poświęcimy najwybitniejszemu polskiemu twórcy - Fryderykowi Chopinowi. Październik to miesiąc w którym wspominamy tego wielkiego poetę fortepianu, który zdobył sławę jako wirtuoz, kompozytor i improwizator. 17 października 1849 roku Fryderyk Chopin zmarł w swoim paryskim mieszkaniu przy placu Vendôme pozostawiając wielką spuściznę w postaci etiud, mazurków, ballad, scherz, polonezów, koncertów, sonat, rond, impromptus czy nokturnów.
Obok dzieł Fryderyka Chopina pojawi się w programie koncertu także twórczość Johannesa Brahmsa. Co łączy obu kompozytorów? Cytując Jakuba Kuszlika - Laureata XVIII Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego: "Brahmsa i Chopina łączy wielowymiarowe podejście do muzyki. W swojej twórczości odnoszą się do klasycznych tradycji poprzedzających ich epokę, jednocześnie wzbogacając je o swój indywidualny i innowacyjny język muzyczny. Z drugiej strony muzyka obu kompozytorów zawiera w sobie bardzo silny ładunek emocjonalny", tak charakterystyczny dla mistrzów dziewiętnastowiecznych.
Wyraźne znamiona stylistycznego przełomu epok klasycyzmu i romantyzmu można dostrzec już w twórczości Beethovena, którego dzieło z 1802 roku, a więc wydane 8 lat przed urodzeniem Fryderyka Chopina, usłyszymy podczas październikowego wydarzenia.
Koncert poprowadzi tradycyjnie wspaniały muzyk, na co dzień związany z Oliwą - Jerzy Szarafiński.
PROGRAM:
F. Chopin - Nokturn Des-dur op. 27 nr 2
F. Chopin - Walc Es-dur op. 18
wyk. Maja Cierach - fortepian
F. Chopin - Impromptu Fis-dur op. 36
F. Chopin - Scherzo E-dur op. 54
wyk. Piotr Czerwiński - fortepian
D. Scarlatti - 2 Sonaty: h-moll K.87 i D-dur K.29
L. van Beethoven - Rondo G-dur op. 51 nr 2
J. Brahms - Rapsodia h-moll op. 79 nr 1
F. Chopin - Ballada g-moll op. 23
wyk. Mateusz Maciołek - fortepian
Maja Cierach
Urodzona w 2008 roku w Olsztynie, naukę gry na fortepianie rozpoczęła w wieku 4 lat. Ukończyła Państwową Szkołę Muzyczną I stopnia w Olsztynie. Obecnie jest uczennicą Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I i II st. im. Feliksa Nowowiejskiego w Gdańsku, w klasie fortepianu dr hab. Elżbiety Pasierowskiej. Jest laureatką wielu nagród:
- I miejsca na V Ogólnopolskim Internetowym Konkursie Pianistycznym w Leżajsku,
- I miejsca na VI oraz VII Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Witolda Lutosławskiego w Zambrowie,
- II miejsca XXX Międzynarodowego Festiwalu Chopinowskiego na Mazowszu w Sochaczewie,
- III miejsca na XI Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym Mistrz Klawiatury w Warszawie
- wielokrotna laureatka Festiwalu Pianistycznego im. Izy Garglinowicz w Olsztynie
- laureatka Festiwalu Sióstr Frankiewicz w Białymstoku.
Wiele razy występowała w Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej w Olsztynie oraz w Ratuszu Staromiejskim w Gdańsku. Jest dwukrotną stypendystką Prezydenta Miasta Olsztyna.
Piotr Czerwiński
Urodził się w 2004 roku w Gdańsku, gdzie ukończył Ogólnokształcącą Szkołę Muzyczną I i II stopnia im. F. Nowowiejskiego. Obecnie kontynuuje naukę gry w Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku w klasie fortepianu dr hab. Elżbiety Pasierowskiej. Jest laureatem wielu konkursów pianistycznych w kraju i za granicą. Występował między innymi w Polsce, Hiszpanii, Czechach, na Węgrzech i Łotwie. Wielokrotnie otrzymał Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za osiągnięcia artystyczne, a w roku 2020 Stypendium Młoda Polska. Jest stypendystą Marszałka Województwa Pomorskiego, Prezydenta Miasta Gdańska oraz Funduszu Stypendialnego NSZZ "Solidarność". Jest również absolwentem Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci.
Mateusz Maciołek
Absolwent SM I st. w Kluczborku oraz PSM II st. im. F. Chopina w Opolu ,w klasie prof. Celiny Hellerowej. Obecnie jest studentem II roku studiów magisterskich w Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku, w klasie fortepianu prof. dra hab. Waldemara Wojtala. Laureat międzynarodowych i ogólnopolskich konkursów pianistycznych m.in.:
- III LMDC France Music Competition (III nagroda),
- XI Ogólnopolskiego Forum Młodych Instrumentalistów w Rybniku (III nagroda),
- Makroregionalnych Przesłuchań Centrum Edukacji Artystycznej.
Koncertował w Polsce, Niemczech na Węgrzech oraz Litwie. Jako solista współpracował z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Opolskiej i Orkiestrą Kameralną Filharmonii Narodowej Wielokrotnie brał udział w nagraniach oraz audycjach Radia Gdańsk i Radia Opole. Występuje z powodzeniem również jako kameralista, zdobył z zespołem Nord Piano Trio III miejsce na 2nd ISCART International Music Competition Lugano (Szwajcaria) oraz wziął udział w IX Międzynarodowym Konkursie Muzyki Kameralnej im. Johannesa Brahmsa w Gdańsku. Występował na wielu międzynarodowych festiwalach pianistycznych oraz kameralnych m.in. Kaunas Piano Fest, Śląskie Lato Muzyczne, Młoda Gdańska Kameralistyka. Regularnie bierze udział w mistrzowskich kursach pianistycznych pracując pod okiem wybitnych pianistów. Od 2018 roku pracuje przy organizacji Międzynarodowych Kursów Muzycznych w Opolu.
ORGANIZATORZY:
Nadbałtyckie Centrum Kultury
Fundacja Wspólnota Gdańska
Oliwski Ratusz Kultury
Akademia Muzyczna im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku
Z Wiednia na Broadway
Koncert z okazji Dnia Kobiet - Colours Of Tango & Orchestra. Po raz pierwszy w Gdańsku!
Spektakl komediowy z Anną Muchą w roli głównej
Kinowy hit w teatralnej odsłonie!
Zapraszamy na maraton śmiechu i wiszącą w powietrzu aferę obyczajową z koloratką w roli głównej
POMOC DOMOWA - spektakl komediowy
Jakie alibi będzie najbardziej wiarygodne W co uwierzy żona
To tylko botoks - czyli zastrzyk uśmiechu
Grand Royal Ballet - Jezioro Łabędzie
Zostaw nam swoje dane, a natychmiast poinformujemy Cię, jak tylko nowe wydarzenie pojawi się w sprzedaży!