Ken Vandermark's Edition Redux
28 października 2023 o godz. 19:00
Poznań
- woj. WielkopolskieSARP Social Club, Stary Rynek 56
Ken Vandermark's Edition Redux
Koncert chicagowskiego kwartetu prowadzonego przez saksofonistę, kompozytora, laureata nagrody McArthura, Kena Vandermarka. Ma być to w pierwszym rzędzie wspomnienie zmarłego 31 lipca 2013 roku wieloletniego dyrektora artystycznego Estrady Poznańskiej Wojtka Juszczaka, twórcy festiwali Made in Chicago i Animator oraz cyklu koncertowego Made in Jazz , ale również spojrzenie na przemiany jakie od czasu zawieszenia festiwalu Made in Chicago, najważniejszego muzycznego pomysłu Wojtka Juszczaka wydarzyły się na chicagowskiej scenie jazzowej. Dlaczego Wojtek Juszczak i Ken Vandermark? Ken Vandermark był pierwszym chicagowskim artystą jaki zagrał w Scenie na Piętrze (Estradzie Poznańskiej) na zaproszenie Wojtka Juszczaka (zaprezentował wtedy swój kwartet Bridge 61 - 19 marca 2005 r.). Potem powracał tam wielokrotnie na jego zaproszenie prezentując kolejne swoje projekty - zarówno te powstałe w Chicago, jak i w kooperacji z muzykami europejskimi. Był także pierwszym muzykiem jazzowym, który zagrał koncert w Scenie na Piętrze po śmierci Wojtka - 24 października 2013 r. Zaprezentował wtedy duet z Paalem Nilssem-Lovem dedykowany pamięci zmarłego trzy miesiące wcześniej dyrektora Estrady Poznańskiej.
Chcemy przypomnieć dorobek artystyczny Wojtka; mosty, jakie przez lata działalności udało mu się zbudować pomiędzy Poznaniem, a Chicago. Pragniemy, by ten koncert był także głosem w dyskusji na temat możliwości wskrzeszenia projektu Made In Chicago w formule wymyślonej i wypracowanej przez Wojtka, ale także spojrzeniem na współczesność chicagowskiej sceny jazzowej, którą Wojtek Juszczak postrzegał jako najistotniejsze miejsce eksperymentowania z nowymi brzmieniami wewnątrz jazzowego idiomu z jednej strony; ale i pielęgnowaniem tradycji, i ciągłego z nią dialogu ze strony drugiej. Pamięć i dorobek Wojtka pragniemy uczcić i przypomnieć nie tylko poprzez muzykę, ale także zdjęcia które eksponowane będą przed, w przerwie i po koncercie, oraz poprzez wspomnienia o nim osób które były jego współpracownikami, które on inspirował. Z którymi także na wielu polach wchodził w polemikę. Chcemy również przypomnieć jego znaczenie dla integracji środowiska muzyki jazzowej i improwizowanej w Poznaniu. Możemy wzbogacić je również o dyskusję zaproszonych gości na temat roli Wojtka Juszczaka w życiu kulturalnym i artystycznym miasta oraz tego w jaki sposób możemy ten dorobek kontynuować i rozwijać. W tym kontekście niezwykle wymowny będzie również głos Kena Vandermarka jako założyciela i nieformalnego koordynatora mieszczącej się Chicago kooperatywy Catalytic Sound, zrzeszającej muzyków ze Stanów Zjednoczonych i Europy, ale ogniskujących się wokół chicagowskiej sceny niezależnej awangardowego jazzu i muzyki improwizowanej.
Ken Vandermark's Edition Redux:
Ken Vandermark - saksofon tenorowy, klarnet Bb
Erez Dessel - piano, keyboard
Beth McDonald - tuba, electronics
Lily Finnegan - perkusja
Edition Redux to najnowszy zespół Kena Vandermarka, będący uzupełnieniem serii zespołów cieszących się międzynarodowym i krytycznym uznaniem, do których należą The Vandermark 5, FME, The Resonance Ensemble, The Territory Band, Made To Break i Marker. Oprócz Vandermarka, który gra z grupą na saksofonie i klarnecie, w skład kwartetu wchodzą Erez Dessel (klawisze), Lily Finnegan (perkusja) i Beth McDonald (tuba/elektronika), którzy reprezentują kolejną falę chicagowskiej kreatywnej sceny muzycznej. Muzyka Edition Redux obejmuje zakres zainteresowań i wpływów Vandermarka, włączając eksperymentalny jazz AACM; różne szkoły muzyki improwizowanej z Anglii, Holandii i Niemiec; post-punk, Tropicalia, dub i funk. Zespół zaprezentuje swoją muzykę podczas kwietniowej trasy po Stanach Zjednoczonych i październikowo-listopadowej trasy po Europie. W kwietniu odbyło się również pierwsze nagranie grupy, które zostanie wydane przed koncertami w Europie w październiku i listopadzie 2023.
Edition Redux skupia się na możliwościach jakie daje połączenie wypracowanej przez lata przez Kena Vandermarka metody kompozytorskiej oraz swobodnej improwizacji twórców. Ken Vandermark tworzy tu rodzaje suit, w których dosyć swobodnie zestawia komponowane tematy ze swobodną improwizacją tak w partiach solowych, jak i mniejszych grupach wyłonionych w toku narracji z kwartetu. W oparciu o zawierające elementy komponowane bloki za każdym razem zestawia je na nowo, wykorzystując możliwości jakie daje przestrzeń w której realizowany koncert. Tak więc każdy koncert ma niepowtarzalną formę i jest unikatowym wydarzeniem artystycznym.
Ken Vandermark do swojego nowego zespołu zaprosił muzyków zeprezentujących najmłodsze pokolenie obecne na muzycznej scenie Chicago. I mimo tego, że nie są na jazzowej scenie Stanów Zjednoczonych debiutantami (każde z nich - Erez Dessel, Lily Finnegan, Beth McDonald - ma już pokaźny dorobek), to w Europie, tym bardziej w Polsce pozostają praktycznie zupełnie nieznani. Koncert ten będzie więc także niezwykłą okazją do poznania zupełnie nowego pokolenia instrumentalistów i improwizatorów amerykańskich, którzy w niedługiej przyszłości będą na pewno coraz mocniej odciskać swój znak na amerykańskiej i światowej scenie awangardowego jazzu i muzyki improwizowanej.
Freddie Mercury rock-operowo
Jak daleko pada jabłko od jabłoni
Kabaret Neo-Nówka - Pokolenie DNA - Nowy Program 2025
Balet Dziadek do orzechów - familijny spektakl baletowy
Balet Dziadek do orzechów - familijny spektakl baletowy
II TERMIN! Poznań: Piotrek Szumowski - "Wagabunda"
Kwiat Jabłoni zaprasza do wspólnej muzycznej podróży w ramach Turnus Tour!

Zostaw nam swoje dane, a natychmiast poinformujemy Cię, jak tylko nowe wydarzenie pojawi się w sprzedaży!
