37. Silesian Jazz Meeting. Kwartet Ptaszyna Wróblewskiego I Anna Gadt Quartet
10 listopada 2023 o godz. 18:00
Rybnik
- woj. ŚląskieTeatr Ziemi Rybnickiej, Plac Teatralny 1
KWARTET PTASZYNA WRÓBLEWSKIEGO
Jan Ptaszyn Wróblewski - tenor sax,
Wojciech Niedziela - piano,
Michał Kapczuk- bass,
Marcin Jahr - drums.
Kwartet (Quartet) powstał w połowie lat dziewięćdziesiątych. Ma na koncie niezliczoną ilość koncertów, nagrań, udziałów w festiwalach, a także mnóstwo zagranicznych eskapad, w tym do USA i mekki jazzmanów klubu "Birdland". Reprezentuje muzykę opartą o najklasyczniejsze jazzowe tradycje, nie pomijając jednak bardziej współczesnych osiągnięć. Zespół stara się grać zawsze dynamicznie, aczkolwiek i liryczne klimaty nie są mu obce. Ucieka od wszelkiego rodzaju niesprawdzonych eksperymentów, ale także od dobrze sprawdzonych schematów. To powoduje, że nie jest wyobcowany od swojej publiczności. Liderem formacji jest Jan Ptaszyn Wróblewski, jeden z najważniejszych i najbardziej zasłużonych artystów w historii polskiego jazzu - wybitny saksofonista (tenorowy i barytonowy), kompozytor, aranżer, dyrygent, publicysta, dziennikarz radiowy, krytyk muzyczny, pedagog, konferansjer. Ostatnie płyty nagrane w kwartecie to "Real Jazz" (2005), "Supercalifragilistic" (2007) - obie wydane przez BCD Records - oraz "On the road vol. 1" (2022) i "On the road vol 2" (2023) wydana przez Fortune. Zespół ma kilka swoich oblicz i składów, opartych głównie na różnych basistach. Przez niemal 18 lat etatowym kontrabasistą był Jacek Meira Niedziela. Zastąpił go po tym czasie Andrzej Święs, do dziś będący, jeśli tak można powiedzieć, basistą numer 1 w składzie. Zamiast niego pojawiają się również często Sławomir Kurkiewicz i Michał Kapczuk. W 2018 roku kwartet ujawnił swoją elektryczną twarz, kiedy do zespołu dołączył z gitarą basową Antoni Dębski. Skład ten zwany potocznie krakowskim, a nieoficjalnie w mediach społecznościowych Electric Bop Quartet, pojawia się od czasu do czasu na koncertach na południu kraju.
ANNA GADT QUARTET | STILL I RISE - ECHOES FO TIME
Anna Gadt - voice,
Maciej Garbowski - bass,
Krzysztof Gradziuk - drums,
Mateusz Kołakowski - piano, laureat konkursu Montreux Jazz Festival.
Nieczęsto zdarza się usłyszeć tę wokalistkę operującą tekstem. Zazwyczaj Anna Gadt posługuje się wokalizą i improwizacją, ale kiedy już używa słów, obdarza je szacunkiem i niezwykłą estymą. Na program tego niecodziennego koncertu składają się ulubione standardy wokalistki, między innymi te, które zarejestrowała na albumie "Stil I rise". Clint Eastwood, Joni Mitchell, Shirley Horn, Carmen McRae…, ale także piosenki śpiewane po polsku. Takich nawiązań można spodziewać się tego wieczora. Z pewnością będzie to niezwykłe spotkanie żywiołów i osobowości, spotkanie w świecie wyrafinowania i piękna, ponieważ Annie Gadt na scenie towarzyszą - związani z triem RGG i współpracujący z Gadt od 20 lat - Maciej Garbowski i Krzysztof Gradziuk oraz pianista Mateusz Kołakowski, laureat konkursu Montreux Jazz Festival.
Anna Gadt
Utytułowana wokalistka jazzowa i autorka muzyki, klasycznie wykształcona pianistka. Reprezentantka europejskiej sceny jazzowej łącząca śpiew, improwizację, muzykę klasyczną oraz contemporary jazz. W swoim dorobku ma siedem autorskich płyt i kilkadziesiąt albumów z gościnnym udziałem. Trzykrotnie nominowana do nagrody fonograficznej Fryderyk w kategorii Debiut Roku (2008), Artysta Roku (2019) oraz Album Roku (2022).
Koncertowała m.in. we Francji, Niemczech, Szwajcarii, Łotwie, Litwie i Słowacji. W Polsce m.in.: na festiwalu Jazz Jamboree, Jazz Juniors, Jazz Jantar, Jazz nad Odrą. Laureatka Grand Prix międzynarodowego konkursu muzyków śpiewających - Jazz Struggle (przewodniczącym jury był amerykański saksofonista Billy Harper). Uczestniczka Polish Stage w ramach European Jazz Conference. Współpracowała m.in. z Markusem Stockhausenem, Liberty Ellmanem, Pawłem Mykietynem (odtwórczyni partii Elli w operze "Czarodziejska Góra"). Doktor wokalistyki jazzowej na Wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej w Katowicach, gdzie prowadzi klasę śpiewu. Fascynuje ją człowiek i jego twórcze możliwości. Oprócz tradycyjnie rozumianego śpiewu, poszukuje nieoczywistych brzmień i technik wykonawczych. Inspiracje czerpie z wszelakich sztuk, natury, literatury i obserwacji świata.
Stanisława Celińska Kameralnie z zespołem pod kierownictwem Macieja Muraszko
Bonobo - randka w ciemno
Aleja największych rockowych przebojów
Muzyka zespołu Metallica symfonicznie
Wiesz, że wiem - Lichota, Wrońska i Sadowski w zwariowanej komedii!
Sonia Bohosiewicz, w komedii koncertowej Domówka - Rybnik
W programie "Dawaj na solo"
Zostaw nam swoje dane, a natychmiast poinformujemy Cię, jak tylko nowe wydarzenie pojawi się w sprzedaży!