Teatr w Oliwskim Ratuszu Kultury
23 września 2017 o godz. 19:00
Gdańsk
- woj. PomorskieOliwski Ratusz Kultury, ul. Opata Jacka Rybińskiego 25
Treść monodramu skoncentrowana jest wokół XVIII-wiecznej Polski w przededniu jej upadku. W swej powieści, która jest niedoszłą pracą doktorską, Karol Zbyszewski wyśmiewa z równą werwą polityków ze zwalczających się obozów, duchowieństwo, wojsko, nie oszczędzając też króla ani głównego bohatera, autora "Powrotu posła". Kpi z pijaństwa, lenistwa, lekkomyślności, zamiłowania do pustego frazesu i gestu, dewocji, pieniactwa politycznego i innych przywar, całe społeczeństwo czyniąc w jakimś sensie odpowiedzialnym za klęskę rozbiorów.
Sceniczna adaptacja powieści Zbyszewskiego w opracowaniu Stanisława Miedziewskiego i Mateusza Nowaka korzysta z tworzonych w powieści obrazów makabrycznego świata błaznów, którymi dyryguje główny bohater.
Mateusz Nowak - polonista, logopeda, animator kultury, instruktor recytacji. Doktorant w Zakładzie Historii Języka Polskiego i Dialektologii (Uniwersytet Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie). Absolwent studiów podyplomowych "Zarządzanie Kulturą w Strukturach Unii Europejskiej" (Polska Akademia Nauk w Warszawie) oraz "Zarządzanie Ryzykiem, Prognozowanie, Planowanie Strategiczne, Foresight" (Collegium Civitas w Warszawie).
Większość jego działań zawodowych i artystycznych związana jest z kulturą żywego słowa, recytacją i sztuką mówienia. Recytuje od 1997 roku. Przez osiemnaście lat zdobył około stu nagród i wyróżnień na wojewódzkich oraz ogólnopolskich konkursach recytatorskich. Od 2005 roku zajmuje się instruktażem w dziedzinie recytacji. Jego podopieczni (dzieci, młodzież szkolna, dorośli i seniorzy) zdobyli około siedemdziesięciu nagród na konkursach recytatorskich w Polsce. Publikował artykuły dotyczące recytacji i mowy scenicznej w "Scenie" i "Polonistyce". W 2012 roku ukazał się jego autorski podręcznik "Słowa do odkrycia", który stanowi podsumowanie jego dotychczasowego doświadczenia instruktorskiego w formie praktycznych rad dla osób zajmujących się mówieniem scenicznym. W 2011 roku odbyła się premiera jego debiutanckiego monodramu "Teatralność", a w 2014 drugiego spektaklu w poetyce teatru jednego aktora "Od przodu i od tyłu". Oba monodramy przyniosły mu wiele nagród na ogólnopolskich i międzynarodowych festiwalach teatrów jednego aktora. W Dzielnicowym Domu Kultury "Węglin", gdzie na co dzień pracuje, prowadzi cyklicznie wg autorskiego programu Warsztaty Słowa. W pracy z recytatorami nawiązuje do najlepszych tradycji sztuki mówienia artystycznego w Polsce opisywanych przez Mieczysława Kotlarczyka i Leona Kaczmarka.
Reżyseria: Stanisław Miedziewski
Scenariusz: Stanisław Miedziewski i Mateusz Nowak
Wykonanie: Mateusz Nowak
Kostiumy: Magdalena Franczak
Czas trwania: 60 minut
Najpiękniejsze polskie piosenki lat 70-tych
GiG: "Snuje" (Gra i Gada: "Snuje")
Maciej Brudzewski w nowym programie "Co ludzie powiedzą"
Zapraszamy na maraton śmiechu i wiszącą w powietrzu aferę obyczajową z koloratką w roli głównej
Strażak Sam Na Żywo: Przygoda na Biwaku
Zamiast do gabinetu - Zapraszamy do teatru na cudowną terapię
Męski Interes czyli męska odpowiedź na Damski Biznes
"Wieczór Komedii Improwizowanej"
Adam Van Bendler z nowym programem "Ultimatum"
Kasprzykowski, Arciuch, Opania, Fidusiewicz
Zostaw nam swoje dane, a natychmiast poinformujemy Cię, jak tylko nowe wydarzenie pojawi się w sprzedaży!