Miles Davis
Miles Davis - amerykański trębacz, wirtuoz trąbki, lider grup jazzowych i kompozytor. Najkrótszą i najbardziej trafną charakterystykę dokonań wybitnego artysty podał dziennikarz muzyczny Dionizy Piątkowski: "Gdyby nie było jazzu, on by go wymyślił". Davis uważany był za "boga" tej muzyki. W historii jazzu po II wojnie światowej był najbardziej znaczącym, wpływowym i innowacyjnym muzykiem. Stał się symbolem i niedościgłym wzorem do naśladowania. Według wielu opinii to właśnie Miles Davis uzmysłowił światu niezaprzeczalne wartości tej gałęzi muzyki.
12 lutego 2025
godz. 19:00
X
Chcesz, abyśmy powiadamiali Cię o nowych wydarzeniach Miles Davis w Twojej okolicy?
Zostaw nam swoje dane, a natychmiast poinformujemy Cię, jak tylko nowe wydarzenie pojawi się w sprzedaży!
Zostaw nam swoje dane, a natychmiast poinformujemy Cię, jak tylko nowe wydarzenie pojawi się w sprzedaży!
wiadomości ze świata muzyki i filmu
Twórcy filmu dokumentalnego "Miles Davis: Birth of the Cool" świętują w ten sposób 60. rocznicę przełomowej płyty "Kind of Blue".
Mimo że film śledzi całe życie i karierę Milesa Davisa, klip koncentruje się na kluczowym momencie, gdy rozpoczęto prace nad albumem "Kind of Blue". Płyta wydana 60 lat temu, 17 sierpnia 1959 roku była momentem przełomowym w karierze Milesa Davisa.
Dokument pokazuje nigdy wcześniej nie publikowane materiały filmowe i zdjęcia dostarczone przez spadkobierców Milesa Davisa, wywiady z Quincy Jonesem i Carlosem Santaną, a także z jedynym żyjącym członkiem sekstetu Kind of Blue - Jimmy Cobbem.
"Miles Davis: Birth of the Cool" zadebiutuje w Nowym Jorku 23 sierpnia.
Miles Davis urodził się w 1927 roku, w stanie Illinois w USA. Był jednym z najbardziej uznanych muzyków jazzowych XX wieku, a jego album "Kind of Blue" jest do dziś najlepiej sprzedającą się płytą gatunku. Muzyk zmarł w 1991 roku w wieku 65 lat.
Płyta "Rubberband" ukaże się 6 września. Materiał powstał po tym, jak Miles Davis rozstał się z wytwórnią Columbia. W październiku 1985 roku wszedł do Ameraycan Studios w Los Angeles, gdzie z producentami Randym Hallem i Zane'em Giles nagrał materiał drastycznie różniący się od jego dotychczasowych dokonań. Jazzman duży nacisk kładł na funkowe rytmy i soulowy groove. Co więcej, do udziału planował zaprosić kilkoro wokalistów, w tym Ala Jarreau czy Chakę Khan. Utwory trafiły jednak do szuflady, a Davis zajął się pracą nad płytą "Tutu", którą wydał w 1986 roku.
Teraz, po ponad 30 latach, Rhino Records szykuje premierę "Rubberband". Materiał niedawno został ukończony przez producentów Halla i Gilesa, jak również przez siostrzeńca Milesa Davisa, Vince'a Wilburna Jr., który brał udział w oryginalnych sesjach w latach 1985-86. Na płycie pojawiają się również Ledisi i Lalah Hathaway.
W ramach zapowiedzi, w tym roku fani jazzowego mistrza doczekali się EP-ki "Rubberband". Składający się z 16 utworów pełen album trafi do sklepów po wakacjach.
Oto tracklista:
1. Rubberband Of Life (feat. Ledisi)
2. This Is It
3. Paradise
4. So Emotional (feat. Lalah Hathaway)
5. Give It Up
6. Maze
7. Carnival Time
8. I Love What We Make Together (feat. Randy Hall)
9. See I See
10. Echoes In Time/The Wrinkle
11. Rubberband
Miles Davis urodził się w 1927 roku, w stanie Illinois w USA. Był jednym z najbardziej uznanych muzyków jazzowych XX wieku, a jego album "Kind of Blue" jest do dziś najlepiej sprzedającą się płytą gatunku. Muzyk zmarł w 1991 roku w wieku 65 lat.
Firma Twist Bioscience, specjalizująca się w syntezie DNA, zapowiedziała, że we współpracy z Microsoftem oraz Uniwersytetem z Waszyngtonu stworzy kod DNA utworów "Tutu" Milesa Davisa i "Smoke on the Water" Deep Purple. Nagrania, które zostaną "przetłumaczone" na język kwasu deoksyrybonukleinowego pochodzą z zapisu występu artystów na Montreux Jazz Festival. To podobno pierwszy raz, gdy DNA jest użyte do archiwizacji.
Pod tym adresem można posłuchać "Tutu", a tutaj "Smoke on the Water".
- Ilość materiału DNA potrzebna do stworzenia kodu tych dwóch utworów jest znacznie mniejsza od ziarnka piasku - mówi dr Karin Strauss z Microsftu.
Ekipa pracująca nad projektem wierzy, że kodowanie DNA to przyszłość archiwizacji danych.
Kliknij TUTAJ aby powróć do wersji mobilnej strony