Buczkowski, Kałużny, Przybyłowicz, Wrombel
Twórczość Krzysztofa Komedy ma stałe, ważne miejsce w polskiej kulturze muzycznej. Urodzony w Poznaniu (27.04.1931) żył tylko trzydzieści osiem lat, ale pozostawił po sobie znaczącą spuściznę kompozytorską, głównie jazzową i filmową. Będąc pianistą improwizującym oraz liderem wielu zespołów, nagrał szereg znaczących płyt dla rodzimej fonografii. Jedna z nich, Astigmatic, uważana jest za najistotniejsze dokonanie w historii polskiego jazzu. Jednak najważniejszym osiągnięciem, które przyniosło Komedzie niekwestionowaną, międzynarodową sławę jest twórczość filmowa. Napisał muzykę do ponad czterdziestu obrazów. Tematy jego utworów instrumentalnych i piosenek są stale obecne w repertuarze artystów działających w różnych obszarach stylistycznych. Budzą one nadal wielkie emocje i zainteresowanie. Ich nieprzemijające walory zawierają się przede wszystkim w charakterystycznych motywach melodycznych i krótkich formach. Pozwala to wykonawcom na szereg własnych modyfikacji estetycznych i harmonicznych. Nowe aranżacje kompozycji utworów uznanego pianisty nie odbierają pierwowzorom ich muzycznych treści i uniwersalnego przekazu.
Brak aktualnie wydarzeń pasujących do tego zapytania!
komentarze wystawione przez widzów
Klara
2024-05-12 18:32:08
"Super jestem bardzo zadowolona"
wiadomości ze świata muzyki i filmu
Początki jego światowej kariery muzycznej zaczynają się właśnie w Krakowie, w którym po raz pierwszy wziął udział w jam session, a także zakładał swoje pierwsze jazzowe zespoły i prezentował swoją twórczość, występując w Piwnicy pod Baranami.
"Komeda/Mazolewski" to fabularyzowana opowieść autorstwa Krzysztofa Komandera o burzliwym życiu muzyka, w znakomitej interpretacji Marcina Dorocińskiego przeplatanej nowymi aranżacjami klasycznych utworów Komedy autorstwa Wojtka Mazolewskiego. To także spotkanie dwóch osobowości - tragicznie zmarłego autora muzyki do "Dziecka Rosemary" i "Dwóch ludzi z szafą" Romana Polańskiego oraz założyciela i lidera formacji Pink Freud i Wojtek Mazolewski Quintet.
"Komeda/Mazolewski" to także archiwalne wypowiedzi Tomasza Stańki, Jana Ptaszyna-Wróblewskiego, Zbigniewa Namysłowskiego, Kazimierza Kutza i wielu innych znakomitych postaci z otoczenia głównego bohatera "Audioserialu w parku". Rozmowy wykorzystane w audiobooku przeprowadziła Magdalena Grzebałkowska - pisarka i reporterka, autorka biografii Komeda. Osobiste życie jazzu, poruszającego portretu muzycznego geniusza, ale i pokolenia, dla którego jazz był najpiękniejszą - i często jedyną - namiastką wolności.
W pięciu krakowskich parkach - Parku Dębnickim, Parku Lotników Polskich, Parku Kościuszki, Młynówce Królewskiej i przy Bagrach, na informacyjnych tabliczkach i w alejach znajdują się plakaty akcji. Wystarczy pobrać aplikację Audioteka, zeskanować znajdujący się na plakatach kod QR i przejść wprost do audiobooka. Przed Wami kilka godzin brawurowej, przepełnionej muzyką historii - w całości za darmo.
Przypomnijmy, że kompozytorem ścieżki dźwiękowej był Krzysztof Komeda. Materiał właśnie trafił na analogowe krążki. Dwupłytowe dzieło zawiera okładkę autorstwa Jaya Shawa i kolorową wkładkę. Utwory na winyle zgrane zostały z oryginalnych taśm i zremasterowane. Wydawcą jest Waxwork. Jak prezentuje się wydawnictwo można obejrzeć pod tym adresem.
Z kolei tutaj można przypomnieć sobie słynną kołysankę z filmu z 1968 roku.
Oto tracklista:
Strona A:
1. Main Title
2. Furnishing The Apartment
3. Chanting
4. Dream
5. Lullaby
6. The Pain
7. How To Prepare A Good Steak / The Ear
8. Holiday Music
9. After The Call To Hutch
10. Good Appetite
11. Lullaby / Crib Sequence
Strona B:
12. Scrabble
13. Book About Witchcraft
14. The Horrible Doctor
15. The Fragrance
16. The Horrible Doctor #2
17. The Short Dream
18. Iron Bars / Elevator Lift / Dr. Sapirstein and Syringe
19. Path To The Pit Of Evil #1
20. Path To The Pit Of Evil #2 & #3
21. What Have You Done?
22. End Title
Bohaterami obrazu "Dziecko Rosemary" zrealizowanego na podstawie powieści Iry Levina jest młode małżeństwo. Guy i Rosemary Woodhouse przeprowadzają się do nowego mieszkania na Manhattanie. Tutaj poznają państwa Castevet, którzy starają się zaprzyjaźnić z młodą parą. Pewnego dnia po przyjęciu koktajlu od pani Castevet Rosemary ma wizję podczas której gwałci ją nieludzka istota. Wkrótce okazuje się ze kobieta jest w ciąży...
W rolach głównych w filmie wystąpili Mia Farrow, John Cassavetes, Sidney Blackmer i Ruth Gordon, która za rolę sąsiadki otrzymała Oscara. Roman Polański był nominowany za adaptację scenariusza.
Kliknij TUTAJ aby powróć do wersji mobilnej strony